Bez woli zmian w temacie niszczącego KGHM podatku od kopalin • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
18 lutego 2015, 20:54

Bez woli zmian w temacie niszczącego KGHM podatku od kopalin

Zaledwie kilka minut wystarczyło posłom rządzącej koalicji, by odrzucić wniosek w sprawie powołania nadzwyczajnej komisji do spraw podatku od kopalin, który czekał na wejście pod obrady prawie od roku. Wniosek był rozpatrywany w środę na posiedzeniu Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Sejmu RP.

Kiedy w marcu 2014 roku poseł Wojciech Zubowski i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego Dawid Jackiewicz informowali podczas konferencji prasowej o złożeniu wniosku o powołanie komisji nadzwyczajnej w sprawie podatku od kopalin, nikt nie spodziewał się, że trzeba będzie czekać prawie rok, żeby został on zaopiniowany przez wskazaną przez Marszałka Sejmu komisję. Czas ten jednak pozwolił reprezentującemu wnioskodawców posłowi Wojciechowi Zubowskiemu na przedstawienie nowych argumentów, uzasadniających powołanie specjalnej komisji do spraw podatku.

Zostały one zaprezentowane podczas środowego posiedzenia komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Przytoczenie informacji przekazanych parlamentarzystom przez KGHM na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa, materiałów otrzymanych od członków Rady Nadzorczej spółki czy powoływanie się na informacje prasowe przedstawiające stanowisko zarządu w sprawie podatku powinno wykazać niezasadność utrzymywania tej daniny w niezmienionej formie.

Argumenty poparto opisaniem sytuacji nierentownych już Zakładów Górniczych w Lubinie, porównaniem kosztów KGHM-u do innych spółek zajmujących się wydobyciem i przerobem rud miedzi, a także przypomnieniem, że przeciw podatkowi wypowiedzieli się samorządowcy w regionie, również Ci będący członkami Platformy Obywatelskiej.

Mimo wszystkich tych uzasadnień, złożony został wniosek o negatywne zaopiniowane utworzenia komisji nadzwyczajnej. Zgłaszający ten postulat poseł PO Stefan Niesiołowski, który niedawno gościł w naszym okręgu, uznał że podatek nie ma żadnego negatywnego wpływu na działalność KGHMu i samorządów. Nie padły jednak żadne słowa, mające za zadanie poprzeć te twierdzenie, a część wypowiedzi wnioskującego o negatywną opinię Stefana Niesiołowskiego w pełni odpowiadała powszechnej opinii na temat stylu jego wypowiedzi.

Prowadzący posiedzenie komisji poseł Jerzy Budnik próbował jeszcze przekonywać, że wnioskiem powinna zająć się Komisja Finansów Publicznych, nie odpowiadając na zwrócenie uwagi, że komisja ta podatek od kopalin opiniowała już w maju 2014, i również glosami posłów PO uznała, że nie jest on dla spółki szkodliwy.

Za negatywną opinią o utworzeniu komisji zagłosowało 9 posłów, przeciw było 6.

Kolejnym etapem procedowania wniosku będzie poddanie go pod glosowanie na Sali Plenarnej, które będzie miało miejsce najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Wniosek o utworzenie komisji, tym razem całemu Sejmowi, przedstawiany będzie przez posła Wojciecha Zubowskiego. Stanowisko komisji reprezentować będzie poseł Tomasz Głogowski.

W sprawie powołania komisji wypowiedzieli się także mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy do posłów Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich wysyłali listy z apelem o pozytywne zaopiniowanie wniosku o utworzenie komisji.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter