Co Ty wiesz o posłowaniu - czyli o pracy posła słów kilka... • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
27 grudnia 2013, 13:00

Co Ty wiesz o posłowaniu - czyli o pracy posła słów kilka...

Mało który z wyborców wie, jak wygląda codzienna praca i aktywność wybranego przez niego parlamentarzysty. W powszechnym przekonaniu powinien on siedzieć w Warszawie i powinien przysłuchiwać się obradom na sali plenarnej. Powinien - bo najczęstsze migawki z Sejmu pokazują prawie pusta salę po czym pojawia się pytanie, gdzie reszta z 460 wybrańców narodu. Media oceniając pracę posłów zwykle przytaczają też statystyki mówiące o ilości wystąpień i złożonych interpelacji. Link:

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/posel.xsp?id=453&type=A

Moim zdaniem do rzeczywistej oceny ma się to tak, jak ocena auta wyłącznie na podstawie stanu karoserii. Ma znaczenie, ale nie może być to jedyne kryterium.

Posłowie dzielą swój grafik na tygodnie sejmowe i niesejmowe, zwykle naprzemienne. Stałym punktem kalendarza poselskiego są poniedziałki przeznaczone na dyżury poselskie. Prośby o interwencje, które trafiają do posłów są bardzo różne i dotyczą one najróżniejszych spraw – od postępowania spadkowego w USA, poprzez wyroki sądów z lat 60tych ubiegłego wieku po jak najbardziej aktualne zapytania o pomoc w uzyskaniu świadczeń z ZUSu.

W tygodniu sejmowym wtorek po południu to czas wyjazdu lub wylotu do Warszawy. Posiedzenie trwa od środy do piątku, po czym posłowie wracają do domu. W tygodniu bez posiedzenia Sejmu poniedziałek to czas na dyżur w biurze, a od wtorku do piątku praca w biurze głównym i filialnych (dla mnie to Polkowice i Lwówek Śląski) oraz spotkania w okręgu, często wypadające w weekendy.

Posiedzenia Sejmu zwykle są 3 dniowe, prace zaczynają się we wtorek wieczorem od posiedzenia Klubu Parlamentarnego, gdzie omawiane są sprawy bieżące i stanowisko partii w najważniejszych, bieżących kwestiach. Posiedzenie Sejmu zaczyna się w środę o 9, choć zdarza się, że wcześniej rozpoczynają posiedzenia komisje. Link:

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PorzadekObrad.xsp

Jeżeli potrzebne jest rozstrzygnięcie dotyczące np. porządku obrad, wtedy głosowanie odbywa się zaraz po rozpoczęciu obrad – zwykle po 9. Równolegle z obradami na sali plenarnej trwają prace różnego rodzaju komisji (w moim przypadku 2), podkomisji, grup bilateralnych (też 2) i zespołów (jestem zapisany do 9). Link:

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/calendar.xsp#date=2014-01-08

Często godziny prac tych gremiów pokrywają się ze sobą, co powoduje, że posłowie muszą wybierać te najważniejsze, w których chcą brać udział. Niezłym sposobem na sprawdzenie aktywności posła w przypisanej mu komisji (bo prace zespołów i grup bilateralnych nie są protokołowane) to sprawdzenie listy mówców ze stenogramu posiedzenia. Link:

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/biuletyn.xsp?skrnr=INF-204

Pamiętajmy, że jednocześnie trwają obrady na sali plenarnej, zgodnie z przyjętym na konwencie seniorów harmonogramem. Chcąc zapoznać się tylko z materiałem omawianym na sali plenarnej należy przeczytać zwykle od kilkuset do kilku tysięcy stron tekstu (ostatnio było to około 400), pamiętając, że często odnosi się on do innych dokumentów. Do tego dochodzą opracowania z posiedzeń komisji i zespołów. W czasie posiedzenia mają też miejsca spotkania nie ujęte w sejmowym grafiku – a są to np. spotkania posłów danego klubu celem ustalenia działań na posiedzeniach zespołów czy dyskusje na temat omawianych ustaw z tzw. posłami prowadzącymi.

Czwartek rano to zwyczajowy czas zadawania pytań w sprawach bieżących i informacja bieżąca. Wtedy to zadawane są pytania w konkretnych, zgłoszonych przez kluby parlamentarne tematach. Piątek od 9.00 to zwykle czas głosowań i zakończenie obrad Sejmu w godzinach popołudniowych. Weekend, jeżeli nie ma zaplanowanych wcześniej spotkań, to czas który można poświęcić dla rodziny.

Pisząc o pracy posła nie mogę nie wspomnieć o różnego rodzaju zaproszeniach, które otrzymują parlamentarzyści, szczególnie w okresach świątecznych. Dla przykładu - zanim zasiądzie się z rodziną do wigilijnego stołu, ma się już za sobą od kilku do kilkunastu spotkań opłatkowych, co pozwala naprawdę mocno poczuć atmosferę świąt. Oczywiście, zaproszeń pojawia się więcej i dotyczą one najróżniejszych okazji, nie z wszystkich jednak można skorzystać. Z reguły informacje o tych w których wzięli udział posłowie zamieszczają na swoich stronach internetowych. Link:

http://wojciechzubowski.pl/aktualnosci/

Jak więc widać, parlamentarzyści mają zdecydowanie nienormowany czas pracy i przede wszystkim od nich samych zależy, w jaki sposób chcą wykonywać mandat posła. Tak jak są różne charaktery – tak różne są style wywiązywania się z powierzonych obowiązków. O tym, który sposób najbardziej odpowiada wyborcom, posłowie dowiadują się z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej. I to chyba najważniejszy (choć nie najlepszy i nie najwłaściwszy) wskaźnik.

P.S. W razie pytań zachęcam do skorzystania ze skrzynki obywatelskiej.

Galeria

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter