Czas podsumowań. • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
31 grudnia 2022, 11:57

Czas podsumowań.

Koniec roku to czas zwyczajowych podsumowań.
Nie inaczej jest i w polityce. Trzeba uczciwie przyznać, że mijający rok był trudny zarówno w sferze sytuacji wewnętrznej, ale przede wszystkim na scenie międzynarodowej. W 2022 roku zmagaliśmy się z ekonomicznymi skutkami Covid, putininflacją, ale nade wszystko agresją Rosji na Ukrainę i zagrożeniem ze strony tego reżimu. Wojna i jej konsekwencje zdeterminowały większość naszych działań Podstawowym zadaniem rządu było i nadal jest reagowanie na negatywne skutki w/w czynników.
Dlatego:
Walczymy z konsekwencjami putinflacji i wzrostem cen energii – dzięki systemowi tarcz udało się pomóc polskim rodzinom, które borykają się z efektami inflacji. To m.in. 0 proc. VAT na żywność czy niższy na paliwa, dopłaty do źródeł ciepła, zamrożenie cen energii i gazu oraz wsparcie w zakupie węgla.

Wzmacniamy bezpieczeństwo Polski – dzięki modernizacji armii i strategicznym inwestycjom jak gazociąg Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej, budowa bariery polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, wybór technologii budowy elektrowni jądrowej w Polsce, czy program modernizacji służb mundurowych.

Wzrost wynagrodzeń – w trudnych czasach kryzysu szczególną rolą państwa jest troska o najmniej zarabiających, dlatego w 2022 r. podjęliśmy decyzję o rekordowym wzroście płacy minimalnej w przyszłym roku – od 1 stycznia 2023 r. będzie to 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. 3600 zł brutto.

Wspieramy dla polskie rodziny – kontynuacja takich programów jak „Rodzina 500 +”, „Dobry Start”, wzmocnienie programu „Maluch +” i wprowadzenie nowych rozwiązań – Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czy dofinansowania pobytu w żłobku. Na politykę prorodzinną w 2022 r. przeznaczyliśmy blisko 86 mld zł.

Niższe podatki – obniżenie podatku PIT do 12 proc., podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. zł.

Wsparcie seniorów – to m.in. przez 13 i 14 emeryturę, emerytura bez podatku. Podjęliśmy też decyzję o rekordowej waloryzacji na przyszły rok.

Wsparcie dla polskiej wsi i polskich rolników – to wyższe dopłaty dla rolników, dopłaty do nawozów i paliwa rolniczego, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawa o OSP, dotacje dla KGW, czy decyzję o zwiększeniu emerytur rolniczych przez powiązanie emerytury podstawowej z KRUS z najniższą emeryturą z ZUS.

Zdrowie – 2022 r. to m. in. konsekwentne zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia, wzrost wynagrodzeń, wprowadzenie kompleksowej opieki dla pacjentów chorych na SMA, czy ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

Realizowaliśmy programy rządowych finansowań dla małych, średnich i dużych inwestycji oraz wspieranie samorządów i rozwoju infrastruktury – m. in. przez Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – to inwestycje blisko ludzi - tysiące małych projektów we wszystkich gminach w Polsce, nowe drogi, rozbudowa kanalizacji.

Ochrona miejsc pracy – rządowe tarcze uchroniły wiele firm przed bankructwem i pozwoliły w 2022 r. utrzymać stabilną sytuację na rynku pracy - Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3 proc.

Przygotowanie ambitnego budżetu na 2023 rok - odpowiedzialność budżetową łączymy z realizacją ambitnych programów społecznych, które wzmacniają m.in. polskie rodziny, seniorów, pracowników oraz przedsiębiorców.

Planujemy, że dochody budżetu państwa w 2023 r. wyniosą 604,5 mld zł. W 2015 r. było to 289,1 mld zł. To wzrost o blisko 110 proc.

Totalna opozycja zawsze krytykuje ale liczby mówią same za siebie. Tak i my popełniamy błędy, ale nie popełnia ich zwykle ten, kto nic nie robi. Reagujemy na to co dzieje się złego, szczególnie poza granicami naszego kraju.

Chcemy zmieniać Polskę tak aby była krajem spokojnym, bezpiecznym, rozwiniętym - po prostu dobrym do życia. Abyśmy byli dumni, że jesteśmy Polakami. Tego Państwu życzę w pukającym do naszych drzwi 2023 roku.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter