Dla seniorów… • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
5 kwietnia 2022, 10:27

Dla seniorów…

Po trzynastkach wypłaconych w ubiegłym miesiącu nasi seniorzy mogą się spodziewać w czwartym kwartale tego roku na swoich kontach 14 emerytury. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej kończy prace nad ustawą regulującą niniejsze świadczenie. Założenia przygotowywanej ustawy są takie, aby 14. emerytura była na poziomie minimalnej emerytury, czyli to 1338 zł brutto. Jednocześnie projekt ustawy zakłada wprowadzenie progu dochodowego, tak jak to było w ubiegłym roku. Oznacza to, że emeryci, którzy przekroczą ustalony w ustawie próg dochodowy, będą mieli świadczenie pomniejszane o kwotę przekroczenia. W ubiegłym roku próg ten wynosił 2900 zł brutto. Jaki będzie tegoroczny próg dochodowy - zadecyduje Sejm RP.

Warto przypomnieć, że od 1 marca świadczenia dla emerytów i rencistów wzrosły o 7%. To więcej niż wynika z ustawowego wskaźnika waloryzacji. Wskaźnik ten wyliczany jest na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym i jest zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik powinien wynieść 5,7 proc. Rząd zadecydował o wyższej waloryzacji na poziomie 7 proc.

Od marca najniższa emerytura, renta socjalna i renta rodzinna wynoszą 1338,44 zł, a więc o ponad 87 zł więcej niż w roku ubiegłym i o 458 zł więcej niż w 2015 r. Biorąc pod uwagę sygnały płynące do mojego biura poselskiego – poprosiłem o przygotowanie informacji na temat wskaźników waloryzacji emerytur osób pobierających świadczenia w ramach KRUS i ZUS jednocześnie.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter