Doceniamy pracę dla społeczności lokalnej. • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
19 kwietnia 2023, 14:16

Doceniamy pracę dla społeczności lokalnej.

Na swoim ostatnim posiedzeniu Sejm zdecydował o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla Sołtysów. Będzie to 300 złotych dodatku. Nowe rozwiązanie przewiduje, że sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję
przez co najmniej dwie kadencje, nie krócej niż 8 lat i osiągnęli wiek emerytalny (kobieta - 60 lat, mężczyzna – 65) będą otrzymywać świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie.
Świadczenie ma być wypłacane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na wniosek osoby zainteresowanej. Będzie waloryzowane tak jak emerytury ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Maksymalny limit wydatków budżetowych w projekcie ustalono na niespełna 74 mln zł w 2023 r. Chcemy aby ustawa obowiązywała od lipca 2023 roku Sołtys pełni bardzo ważną rolę w społecznym życiu wsi. Jest nie tylko reprezentantem sołectwa, lecz także inicjatorem przedsięwzięć służących społeczności wiejskiej. To osoba, która często cieszy się autorytetem i społecznym uznaniem. Nowe rozwiązanie ma na celu docenienie ich, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję, przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter