Kolejne rozwiązania łagodzące efekty kryzysu energetycznego • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
22 września 2022, 20:07

Kolejne rozwiązania łagodzące efekty kryzysu energetycznego

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, rząd Prawo i Sprawiedliwość zdecydował się na wprowadzenie kolejnego rozwiązania służącego złagodzeniu efektom kryzysu energetycznego, spowodowanego napaścią Rosji na Ukrainę. Jest to kolejny z etapów wprowadzania rozwiązań, mających chronić rodziny i obywateli oraz stanowić wsparcie dla firm i przedsiębiorców.
W ramach tych rozwiązań gwarantujemy stałą cenę na obecnym poziomie do 2000 kWh zużycia rocznego. Skorzysta na tym ok. 8 mln gospodarstw domowych, do tego ze względu na większe wymagania i podwyższoną konsumpcję, rodziny wielodzietne (z Kartą Dużej Rodziny), osoby z niepełnosprawnościami oraz gospodarstwa rolnicze będą mogły korzystać z energii w obecnej cenie za zużycie do 2600 kWh rocznie. W ten sposób zachęcamy również do oszczędzania energii. Do tego za dodatkowe osiągnięcia w zmniejszaniu zużycia energii przez rodziny będzie można uzyskać rabat. Ograniczenie zużycia o więcej niż 10 proc. w stosunku do tego roku będzie skutkowało obniżką 10 proc. kosztów energii. Rodziny, które zdecydowały się ogrzewać swoje mieszkania energią elektryczną zyskają dodatkową osłonę w postaci 1000 zł dodatku energetycznego– dla ogrzewających się głównie energią elektryczną (w tym pompy ciepła).
Administracja rządowa i samorządowa pracuje nad ograniczeniem zużycia energii o min. 10 proc. Dzięki rządowemu wsparciu wiele samorządów zdążyło zmodernizować oświetlenie uliczne i zmniejszyć zużycie energii. Uruchomimy dodatkowe środki na lokalne inwestycje w energooszczędne oświetlenie ulic i miejsc publicznych by przyspieszyć obniżenie samorządowych wydatków na energię.
Co do firm i przedsiębiorców - ze względu na gigantyczny wstrząs energetyczny w Europie wiele przedsiębiorstw energochłonnych może zostać pozbawionych rentowności. Kilkaset firm z takich branż jak hutnictwo, produkcja ceramiki, szkła czy nawozów obejmiemy tarczą dla firm energochłonnych. Przeznaczymy do 5 mld zł dofinansowania do zakupu energii i gazu dla branż z ponadstandardowymi kosztami energii. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie min. 100 proc. wzrost cen energii. Planujemy wypłatę środków jeszcze w tym roku. W 2023 r. możliwe będzie wybudowanie linii bezpośredniej z energią odnawialną dla dużych firm przemysłowych. Pozwoli to na połączenie zielonych źródeł wytwórczych do instalacji wewnętrznej odbiorcy energii. Szacowana łączna oszczędność dla odbiorców przemysłowych to 3,34 mld zł rocznie.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter