Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Głogowie. • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
10 kwietnia 2018, 21:15

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Głogowie.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dzisiaj w Głogowie odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w Kościele pw. Bożego Ciała, której przewodniczył i wygłosił słowo ks. Biskup Paweł Socha. Obecni byli także księża z innych parafii powiatu głogowskiego. Msza rozpoczęła się od wysłuchania utworu „Katyń” Jana Kaczmarskiego oraz odczytania listy nazwisk osób katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości gościliśmy obraz Matki Boskiej Katyńskiej, przy którym wartę honorową pełnili przedstawiciele GH Halicz oraz ZHR.

Następnie z kościoła uczestnicy obchodów przeszli na Pl. ks. Kutzana, gdzie przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej odbyła się uroczystość patriotyczna. Po odśpiewaniu Hymnu Polski radny Mariusz Kędziora odczytał list, który osiem lat temu w Katyniu miał wygłosić prezydent Lech Kaczyński. Po wspólnej modlitwie za poległych w katastrofie, przy asyście żołnierzy Wojska Polskiego i harcerzy, złożono wieńce i zapalono znicze.

Kwiaty i wieńce złożyli: w imieniu Posła na Sejm Wojciecha Zubowskiego pani Elżbieta Rybak, w imieniu dowódcy głogowskiego garnizonu major Robert Boguszewski oraz delegacje Rodzin Katyńskich, Związku Sybiraków, Komitetu PiS, Klubu Radnych KWW Jana Zubowskiego, Huty Miedzi Głogów, NSZZ Pracowników Oświaty i Wychowania, Społecznego Komitetu Obchodów Odzyskania Niepodległości, Klubu Gazety Polskiej, Lesław Golba Wójt Gminy Jerzmanowa oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystości odbyły się przy udziale pocztów sztandarowych: NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, NSZZ Solidarność Głogów, NSZZ Solidarność Huty Miedzi Głogów, Związku Sybiraków Głogów oraz dwa proporce ZHR.

Organizatorami uroczystości byli Poseł na Sejm Wojciech Zubowski, a także Klub Gazety Polskiej w Głogowie i Komitet Prawa i Sprawiedliwości.

Galeria

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter