Podsumowanie mijającej zimy • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
21 marca 2023, 20:55

Podsumowanie mijającej zimy

Premier Mateusz Morawiecki podsumował mijającą zimę.
Pierwszy dzień wiosny to okazja do podsumowania sezonu zimowego. Za nami jedna z najtrudniejszych zim. Była ona bowiem niezwykle dużym wyzwaniem dla wszystkich z nas - dla rządzących, dla samorządów, ale i dla Pani i Pana. Działo się tak nie za sprawą wyjątkowo trudnych warunków meteorologicznych, bo bywały i dużo cięższe zimy. Działo się tak za przyczyną jednego człowieka. Putin rzucił się na naszego sąsiada Ukrainę i wywołał konflikt daleko wykraczający ramy lokalnego, a Europie wypowiedział wojnę energetyczną. Chciał doprowadzić nas do kompletnego chaosu, rozpętując szantażem energetycznym putininflację. Szantaż zastosowany przez Kreml podniósł ceny w Europie, miał też utrudnić i uzależnić dostęp do najważniejszych surowców oraz osłabić Polskę i kraje europejskie. Putin chciał, aby zima pokazała słabość naszego kraju - to się mu jednak nie udało
✓ Zahamowaliśmy wzrost cen energii wprowadzając Rządową Tarczę Solidarnościową, która chroni ok. 10 mln gospodarstw domowych. Gwarantuje ona stałą cenę prądu dzięki, której przeciętna polska rodzina oszczędzi aż 2000 zł rocznie. Dzisiaj mamy jedną z najtańszych energii elektrycznych w Europie dla gospodarstw domowych, jedną z najtańszych energii cieplnych, jedne z najtańszych cen paliw.
✓ W polskich domach w okresie zimowym było ciepło – zapewniliśmy to między innymi dzięki jednorazowym dodatkom, które rząd zaoferował Polakom w ramach Rządowej Tarczy Energetycznej:
• dodatki pieniężne na ogrzewanie domu
• ograniczenie wzrostu cen ciepła do maksymalnie 40%
• zamrożenie cen gazu
✓ Niższe ceny na co dzień Polacy odczuli również dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która hamuje inflację obniżając ceny produktów. W 2022 r., w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, obniżyliśmy podatek VAT na wiele produktów i paliw. Dzięki temu, Polki i Polacy mogą kupować m.in. produkty po niższej cenie, niż bez interwencji rządu.
I wbrew tym, co tu w Polsce wieszczyli, że zabraknie węgla, gazu i innych paliw niezbędnych do ogrzania domów podjęliśmy skuteczne działania. Tak, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości działał natychmiast, jak tylko pojawił się problem.
#czyny nie słowa

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter