Ratujemy KGHM! Wysyłamy listy w sprawie komisji ds. podatku od kopalin • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
12 lutego 2015, 11:04

Ratujemy KGHM! Wysyłamy listy w sprawie komisji ds. podatku od kopalin

Zwracam się do Państwa z apelem o wsparcie inicjatywy powołania Komisji Nadzwyczajnej ds. realizacji przepisów ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich Sejmu RP podczas posiedzenia w dniu 18 lutego (środa).

Podatek od kopalin to tak naprawdę podatek dotykający tylko jednej spółki - KGHM Polska Miedź S.A. . Zarówno władze KGHM-u, jak i pracownicy zdają sobie sprawę ze szkodliwości rozwiązań, które zostały przyjęte w sprawie tego podatku. Konsekwencją jego wprowadzenia jest obniżenie rentowności spółki oraz brak opłacalności inwestycji, takich jak wydobycie rud miedzi w okolicy Bolesławca. Podatek w istotny sposób ogranicza konkurencyjność spółki, wymusza ograniczenie realizowanych inwestycji rozwojowych i odtworzeniowych. Prowadzi do nieefektywnej gospodarki złożem, a jego formuła wyklucza możliwość rozwoju nowych zakładów górniczych. O tych i innych zagrożeniach mówiono podczas jednego z ostatnich posiedzeń Komisji Skarbu Państwa, poświęconego przyszłości KGHM Polska Miedź S.A.

Niepewna swojej przyszłości jest też młodzież, kształcąca się do pracy w KGHM - ponieważ z powodu podatku spółka rozważać musi ograniczenie, a nie zwiększanie zatrudnienia. Dotyczy to również współpracujących z KGHM firm z naszego regionu.

W związku z tymi zagrożeniami wystąpiłem o powołanie specjalnej komisji, która zajęłaby się określeniem następstw wprowadzenia podatku. Jest to jedyna droga do znalezienia rozwiązań, które uratują KGHM.

List do posłów w sprawie KGHM można wysłać poprzez przygotowany formularz. Wystarczy poświęcić kilkanaście sekund: http://wojciechzubowski.pl/w-twojej-sprawie/list-w-sprawie-powolania-komisji-nadzwyczajnej-ds-realizacji-przepisow-ustawy-o-podatku-od-wydobycia-niektorych-kopalin-5/

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter