To już ponad rok. • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
25 kwietnia 2023, 20:48

To już ponad rok.

To już ponad rok.
Inwazja rosyjska na Ukrainę przyniosła ze sobą ogrom tragedii i dotknęła w dużej mierze ludność cywilną. Miliony Ukrainek i Ukraińców – w szczególności kobiety i dzieci – musiało uciekać przed wojną. Musieli opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Znaleźli je przede wszystkim w Polsce. Nasz kraj otworzył swoje ramiona i zaoferował pomoc. Swoją solidarność okazały miliony Polek i Polaków – nasi obywatele, którym los innych nie był obojętny. To właśnie takich ludzi zrzeszają organizacje pozarządowe – to słowa Premiera Mateusza Morawieckiego ze spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w wolontariat na rzecz Ukrainy.
Obok struktur państwa, samorządów to setki tysięcy zwykłych ludzi zrzeszających się pomagali i pomagają naszym sąsiadom. Bez nich to co się wydarzyło nie byłoby możliwe. Dlatego zadaniem państwa jest;
✓ uelastycznienie możliwości realizacji zadań z funduszy budżetowych przez organizacje pożytku publicznego;
✓ ułatwienia ubiegania się o dofinansowania;
✓ dodatkowe środki i narzędzia, które umożliwiły niesienie pomocy potrzebującym.
Społeczeństwo obywatelskie i aktywność organizacji pozarządowych to filar demokracji dla rządu Prawa i Sprawiedliwości to nie frazes a fakty. Staramy się wspomagać budowanie postaw obywatelskich. Dlatego stworzyliśmy Komitet ds. Pożytku Publicznego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Także w Zagłębiu Miedziowym wiele cennych inicjatyw jest realizowanych lub współrealizowanych przez organizacje pozarządowe. To, także dzięki nim nasz region zmienia się na lepsze. I z tego miejsca chciałbym za to podziękować.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter