W Brukseli się nie udało, to poudajemy w Polsce • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
5 lipca 2014, 9:56

W Brukseli się nie udało, to poudajemy w Polsce

Polski rząd przegrał negocjacje unijne w sprawie budżetu na rolnictwo w perspektywie budżetowej 2014-2020. Otrzymaliśmy z pieniędzy europejskich zaledwie 28 miliardów euro na te lata, a jeśli chcielibyśmy zachować poziom z 2013 roku, to suma przekazana dla polskiej wsi z UE byłaby aż o prawie 7 miliardów euro wyższa. Ta porażka wpłynie na wysokość dopłat dla rolników, którzy jak wynika z propozycji Ministerstwa Rolnictwa, mogą stracić nawet do 90 euro na hektarze.

Polskie Stronnictwo Ludowe od dawna gniewa się na rolników, którzy przestali na nie głosować. Wspiera tylko swoich, czyli tych, którzy budują podstawę wyborczą dla tej partii, są umieszczeni w różnego rodzaju urzędach i izbach. Doprowadziło to do podzielenia mieszkańców wsi na tych bliższych władzy i na tych od władzy oddalonych. Jak inaczej nazwać propozycje, które mają zmniejszyć dopłaty dla najbiedniejszych rolników, posiadających gospodarstwa poniżej 10 hektarów? Taka propozycja ministra Marka Sawickiego budzi zarówno mój sprzeciw, jak i sprzeciw całego Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższych dniach złożę do marszałek Ewy Kopacz interpelacje skierowaną do ministra rolnictwa z prośbą o wskazanie prognoz wydatków na dopłaty bezpośrednie po projektowanych zmianach. Wydaje mi się, że nowe propozycje Ministerstwa są spowodowane właśnie przegraniem negocjacji unijnych, gdzie koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego poświęciła polską wieś, żeby odtrąbić propagandowy sukces 300 mld na politykę spójności.

Rząd PO-PSL przegrał negocjacje w UE, pieniędzy jest mniej więc zaczyna manipulować i utrudniać pozyskanie dopłat w Polsce. W ten sposób politycy tych ugrupowań przyznają się do swojej porażki w trakcie negocjacji budżetowych.

Chcę zwrócić się z apelem do mieszkańców wsi o wyrażenie swojego sprzeciwu wobec zmian, które planuje wprowadzić koalicja PO-PSL. Do 11 lipca trwają konsultacje społeczne w których każdy rolnik może wyrazić swoje zdanie na temat propozycji odnoszących się do zmian w dopłatach bezpośrednich. Wystarczy wysłać maila w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa. Zachęcam do przesłania już przygotowanej wiadomości, w której sprzeciwiamy się zmniejszeniu dopłat dla najmniejszych gospodarstw: http://wojciechzubowski.pl/w-twojej-sprawie/konsultacje-w-sprawie-doplat-dla-rolnikow-2015-2020-4/

Poniżej prezentuję także link do treści projektu zmian w dopłatach: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2015-2020-konsultacje/Projekt_do_konsultacji_PB_2015-20.pdf

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter