Wspierające rozwiązania dla posiadaczy kredytów hipotecznych • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
1 sierpnia 2022, 12:54

Wspierające rozwiązania dla posiadaczy kredytów hipotecznych

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza wspierające rozwiązania dla posiadaczy kredytów hipotecznych.
O szczegółach wakacji kredytowych miałem przyjemność poinformować podczas zwołanej w Legnicy konferencji prasowej razem z senator Dorotą Czudowską, poseł Ewą Szymańską, Starostą Legnickim Adamem Babuśką i przewodniczącą Rady Miejskiej Legnicy Martą Wisłocką.
Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe, dzięki którym w 2022 i 2023 roku kredytobiorcy mogą nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. W 2022 roku możliwe jest zawieszenie kredytu na 2 miesiące w III oraz na 2 miesiące w IV kwartale. W 2023 roku będzie to 1 miesiąc w każdym z 4 kwartałów.
Przedstawiona propozycja skierowana jest do osób, które:
- wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy;
- zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022;
- kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Wakacje kredytowe to nie jedyne wsparcie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy, korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby posiadające kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, w którym maksymalnie wsparcie wynosi 72 tys. zł, a jego część może zostać umorzona w przypadku terminowych spłat. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/.../fundusz-wsparcia-kredytobiorcow...
Szacuje się, że proponowane rozwiązania wesprą ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
Co istotne - podobnego rozwiązania nie wprowadzono, gdy stopy procentowe rzutujące na wysokość kredytowych były na podobnym poziomie w latach 2008 i 2009. Wtedy też nie zdecydowano się na wprowadzenie innych rozwiązań, takich jak obecnie funkcjonująca i mająca działać dłużej tarcza antyinflacyjna - czyli obniżka podatków i danin, dotyczących zarówno nośników energii, jak i produktów pierwszej potrzeby.
Podczas konferencji poinformowaliśmy również o rozpoczynającym się naborze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do gmin i powiatów województwa dolnośląskiego ma trafić prawie 130 milionów złotych, w tym prawie 40 milionów na zadania wieloletnie, na które częściowe wsparcie było już udzielone wcześniej.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter